Blog

Blockchain Neden Önemli, Arkasındaki Teknoloji ve Özellikleri Nelerdir?

16/10/2018
218
Blockchain Neden Önemli, Arkasındaki Teknoloji ve Özellikleri Nelerdir?

Blockchain Neden Önemli, Arkasındaki Teknoloji ve Özellikleri Nelerdir?

Satoshi Nakamoto takma isimli bir kişi tarafından yaratılan blockchain kısaca dağıtılmış veri tabanı olarak nitelendirilebilir. Aslında bitcoin için üretilen blockchain dahice bir icat olarak karşımıza çıkıyor. Türkçesi “blok zinciri” olan blockchain, verilerin zincir halinde dağıtılması anlamına geliyor.

Blockchain veri tabandaki bilgilerin güvenliği için düşünülen bir yapı olma özelliğine sahip. Örneğin 1 terebayt kapasiteli bir veriyi ele alalım. Bu veri binlerce farklı pc arasında dağıtılarak bilgilerin herkese ulaşmasını sağladığı gibi, belirli bir merkezi de mevcut olmadığından hacklenmesini de imkansız hale getiriyor. Zira tüm bilgilere erişebilmek için binlerce farklı pc’nin hacklenmesi gerekmektedir. Blockchain hiçbir şekilde takip edilemediğinden bu olay imkansıza eş değerdir.

Blockchain’in en önemli özelliği bir otorite tarafından kontrol edilememesi ve denetlenememesidir. Tamamen ayrılmış olan veri tabanının tek bir merkezden kontrol edilmesi mümkün değildir. Bu yönüyle diğer işletim sistemlerinden ayrılmaktadır.

Yazının başında da belirttiğimiz üzere blockchain bitcoin alışverişi yapmak için yaratılan bir şeydir. 3. Bir aracıya gerek duymadan taraflar arasındaki alışverişin güvenli bir biçimde sağlanması, blockchain teknolojisi sayesinde gerçekleşmektedir.

Dijital Güvenlik

Blockchain’in en önemli özelliği dijital olarak güvenlik sağlamasından ileri gelmektedir. Bu teknolojide özel anahtarlı kriptografi sahiplik alma şansına sahipsiniz. Bu da, kimlik bilgilerinizi vermeden anonim olarak kalarak güvenli bir biçimde alışveriş yapabileceğiniz manasına gelmektedir. Bu sayede de olası hack saldırılarına karşı bir güvenlik önlemi alabiliyorsunuz.

Dağıtılmış bir ağ her anlamda güvenlik sağlamaktadır. Özellikle web sitelerinde sıklıkla gördüğümüz merkezden yapılan hatalar, blockchain sisteminde görülmemektedir. Zira blockchain sisteminde bir merkez bulunmadığından hata payı minimum seviyededir.

Bu teknoloji dünyada git gide daha da yayılmaktadır. Özellikle yüklü para transferlerinde sıklıkla kullanılan blockchain sistemi, karşınızdaki kişiye güven duymanızı zorunlu kılmadan, para transferleri işlemini son derece rahat bir biçimde gerçekleştirebilmektedir.

Kriptografik anahtarlar sayesinde hem devletler arası hem de bankalar arası ilişkiler daha fazla gelişmekte ve hiç şüphesiz daha güvenli olmaktadırlar. Çağımızın en önemli icatları arasında yer alan blockchain’in ünü hiç şüphesiz artarak devam edecektir.

Giriş Yap

Hesabın yok mu ? Kayıt ol

Güncel Coin Değerleri
Sayfalar
Ara