Blog

Kripto paraları kim yönetiyor?

10/10/2018
442
Kripto paraları kim yönetiyor?

Kripto Paraları Kim Yönetiyor?

Bitcoin, Ethereum gibi kavramlar son zamanlarda birçok kişinin hayatına girdi. Peki kendilerine özel piyasalarda işlem gören bu kripto paraları kim yönetiyor? Herhangi bir merkezi yönetim var mı? Yoksa gerçekten de meşhur ve gizemli Satoshi Nakamoto’nun söylediği gibi tüm süreçler kullanıcılar tarafından mı yönetiliyor?

Kripto Para Yönetimi Nasıl Gerçekleşiyor?

Aslında bu dünyada tüm güç kullanıcılarda. Yani kripto paraları kim yönetiyor sorusunun cevabı oldukça basit. Bitcoin başta olmak üzere birçok kripto paranın farklı bölümleri farklı kişiler tarafından kontrol ediliyor. Ethereum gibi akıllı anlaşma temelli kripto paralar söz konusu olduğu zaman ise tüm süreçler önceden programlanmış algoritmalar tarafından yönetiliyor. Herhangi bir kullanıcının bu algoritmaya müdahale etmesi ise mümkün değil.

Günlük hayatta kullandığımız fiziksel paranın aksine, birçok durumda yeni kripto para basmak mümkün değil. En azından Bitcoin için durum bu şekilde. Ülkelerin Merkez Bankalarının aksine, Bitcoin durumunda yeni basım yapmak mümkün değil. Bu da merkezi bir yönetimin varlığını tamamen ortadan kaldırıyor.

Topluluktan Güç Alan Sistem

Kripto dünyası tamamen topluluk arasındaki etkileşim üzerine kurulu. Topluluğun her üyesi, hiç tanımadığı ve dünyanın diğer bir ucunda yer alan diğer üyelere güveniyor. Karşılıklı sağlanan bu güven, kripto paraların yönteminde kullanıcıların söz sahibi olmasını sağlıyor. Bu nedenle tüm blok zincir projelerinde güvenilir ve geniş bir topluluk oluşturmak oldukça önemli. Topluluk ne kadar geniş olursa yönetim faaliyetleri o kadar fazla kullanıcı üzerine dağılır. Daha fazla kullanıcı ise yönetimin daha adil ve eşit olmasını sağlar.

Örneğin eğer sadece 30 kişi bir kripto paraya sahip olursa yönetim bu otuz kişi arasında dağılır. Ancak yönetimde söz sahibi olmak için 16 kişilik bir çoğunluk elde edilmesi yeterli olur. Fakat bu sayı yeterli çeşitliliği ifade etmeyebilir. Diğer yandan eğer kripto para topluluğu içerisinde 30.000 kişi olursa, yönetim fonksiyonu daha fazla kullanıcı arasında dağıtılır. Bu şekilde topluluğun farklı kesimleri, fikirlerini yansıtma imkanı bulabilir.

Yönetim Kullanıcılar Arasında Nasıl Dağılıyor?

Ekonominin tüm alanlarında olduğu gibi kripto paralar söz konusu olduğunda da spekülatif olayların yaşanması mümkün. Pump/dump olarak adlandırılan bu döngü, elinde yüksek miktarda kripto varlık tutan veya iyi örgütlenen kullanıcıların yönetimde baskınlık kurmasına neden olabiliyor. Bu gibi olumsuzluklar bir kenara bırakılırsa, kripto para alanında yönetim tamamen kripto topluluğuna dahil olarak kullanıcılara ait.

Kripto Projesinin Yönetimi

Temelde kripto paralar blok zincir üzerinde yayınlanıyor. Madenciler, blok zincire bir blok daha ekleyerek ilgili projenin kripto parasını kazanıyor. Projeler ise bir proje ekibi ve projeyi gönüllü olarak destekleyen kullanıcıların iş birliğiyle oluşturuluyor. Kısacası hem blok zincir projeleri hem kripto paralar tamamen kullanıcılar tarafından yönetiliyor.

Genellikle projenin fikir aşamasında bir grubun fikri başlangıç noktası oluyor. Daha sonra farklı tanıtım çalışmaları sayesinde proje ya da fikir, daha geniş bir kitleye tanıtılıyor. Bu süreçte kitlede yer alan kullanıcıların ve alanında uzman danışmanların fikirleri dikkate alınarak proje tam anlamıyla şekilleniyor. Yani en basit blok zincir projesinden en karmaşık olanına kadar tüm kontrol ve yönetim topluluk üyelerinin elinde oluyor.

Kripto Para Piyasalarını Kim Yönetiyor?

Kripto paralara benzer şekilde bu paraların piyasalarını da yöneten bir varlık yok. Geleneksel para piyasalarında bulunan Merkez Bankası gibi bir varlığın aksine, kripto para piyasası yönetici kurumu gibi bir oluşumdan bahsetmek mümkün değil.

Aksine, bu piyasalara kullanıcılar ve piyasa katılımcıları tarafından oluşturuluyor. Yani Bitstamp, Bitfinex, Coinbase  gibi dünyanın en popüler kripto para piyasalarını yönlendirme gücü tamamen kullanıcıların ve kripto para sahiplerinin elinde.

Giriş Yap

Hesabın yok mu ? Kayıt ol

Güncel Coin Değerleri
Sayfalar
Ara