Blog

Neye yatırım yaptığımızı cidden biliyormuyuz?

28/12/2018
620
Neye yatırım yaptığımızı cidden biliyormuyuz?

Bu yıl aramıza katılan yeni yatırımcılar için Kripto borsası çok kaybettirdi. Bitcoin gibi kripto paralar hakkında hiçbir bilgisi olmayan bir kişinin nasıl oluyorda 2018’de bu borsayla tanışıyor ve zirvelerden alımlarını gerçekleştiriyorlar?

Tekniz analiz bilmeyen, hangi coin’i aldığının farkında olmayan (Trx gibi shit coinler) , alacağı kâr karşısında yapacağı zararı hesaplamayın bir sürü yatırımcı…

Kripto borsasında yükseliş gerçekleşmeden önce tamamen fundamental bir piyasa idi, medya gibi araçlarada sahip olan yatırım bankaları bunu bir fırsat olarak görerek bu borsa’nın hacmini şişirerek keselerini ciddi anlamda doldurdular.

Borsa’da hiçbir hisse veya bir coin her zaman için yükselmeyeceğine göre bir gün düşmesi gerekiyor, kripto’da ise bu 20.000$ civarı gerçekleşti.

Dediğim gibi medya’ya sahip olan bu yatırım bankaları bir sürü reklam yaptılar ve küçük yatırımcılar bunu bir fırsat görerek alımlarını gerçekleştirdiler ama asıl oyunun nasıl oynandığının farkında değillerdi.

Bunun üzerine şuan hiç güven olmayan bu borsa’da artık fundamental analiz değil daha çok teknik analiz kullanılıyor.

16 ay önceki fiyatlardan şuanki fiyatlar hala yüksek ve hiçbir zaman kaybettirmemiş bir borsa olduğunu bilmenizi isterim..

 

XRP

 

Şuan benim portföyümün büyük bir oranı ripple, size bunu tavsiye etmemin nedeni ve diğer coinlerden farkını gelin inceleyelim.

Bilinmesi gereken ilk şey ripple’in bir açık kaynaklı bir yazılıma sahip olması  ve bir para birimi olması, buradaki asıl amaç para transferlerini (havale gibi) ışık hızında ve 0.00001$  işlem komisyonu alması ayrıca 0.02 kuruş gibi miktarların gönderilmesinin mümkün olması.

Kim bilir belki günümüzdeki para birimleri geçmişteki MP3 çalarlar gibi tarihe gömülürler, yaşadığımız çağa ayak uydurmak gerekiyoruz sonuçta.

Günümüzde para çekme/yatırma gibi işlemleri banka kartıyla değil QR kodu ile gerçekleştirmemiz banka kartların bile tarihe karışacağını ve insanların her işlemi daha hızlı yapmak istediklerini görebiliriz.

(Gelecekte elimizin içine çip yerleştirilip bununla ödeme yapacağımızda söyleniyor)

 

Bu Bankaların kullandıkları altyapı tamamen yurt dışına para gönderiminin yüksek ücretler karşılığında olup ve düşük ücretlerin gönderilmesinin imkansıza yakın olarak tasarlanmıştır.

Dolar veya euro gibi para birimlerinin kullanılmasının nedeni tüm dünya tarafından kullanılması.. Bunu hepimiz biliyoruz peki insanlar daha çok işine gelecek para birimlerini kullanmaya başlayınca bunlar ne olur?

 

Ripple’ın Xcurrent teknolojisi için yakından ilgilenen şirketler Western Union, American Express, Money Gram ve 150’nin üzerinde banka.

Türkiye’de ise Akbank birkaç gün önce transferlerin artık ripple ile yapılabileceğini açıklamıştı yani ayağımıza kadar geldiler bunun arkasında yapılan ciddi bir çalışma olması gerekiyor..

 

Xcurrent: Ripple’ın ülkeler arasında transferlerin anında onaylanması ve uçtan uca izlenebilmesi için geliştirilmiştir.

 

Bunun 4 temel bileşeni vardır.

 

Mesajlaşma: Xcurrent kullanan bankalar arasında bir bağ oluşturarak aralarında bilgi alışverişinde bulunmaları mesela “müşteri kimliği, ücretler, kurlar, ödeme detayları”.

Her uçtan-uca ödemelerin bir işlem kimliği vardır, bu işlem anında gönderimin durumunu gösterir.

Bu özellikle geçiken veya iptal olan ödemeler için kullanışlıdır.

Doğrulama: Bir ödemenin başarılı olup olmadığını şifreli olarak onaylamaktır.

Bu bileşen, işlem yapan taraflar için tek bir doğruluk kaynağı olarak hizmet ederken, aynı zamanda banka müşterilerinin gizliliğinin korunmasını da sağlar.

 

ILP Ledger (Interledger protokol): "Birleşmiş Protokol" olarak da bilinir. Farklı defterlerle ödeme ağları arasında birlikte çalışmayı sağlayan açık ve tarafsız bir protokoldür. Bu xCurrent özelliği, çeşitli işlem yapan tarafların kredilerini, borçlarını ve likiditesini izlemek için kullanılır. ILP, işlem yapan tarafların fonları otomatik olarak ödemesini sağlar; bu, işlemlerin anında gerçekleşip gerçekleşmeyeceği anlamına gelir.

Bankalar ILP sayesinde USD veya EUR’de gönderebilirler ve birşey satın alacağınızda 0.003₺ gibi cüzi miktarlar için ödeme yapabilecek hale geleceksiniz.

Ayrıca, ILP  fonların derhal çözülmesine de izin verir.

 

 

FX ticker: döviz kurlarını yazmalarına izin vererek ILP ledger arasındaki değişimi teşvik eder. FX Ticker, yapılandırıldığı tüm ledgerlar arasındaki döviz kuru oranını sağlar. Ayrıca, yapılandırılan her bir ILP için hesap, para birimi ve kimlik doğrulama bilgilerini takip eder. Bir işlem sırasında, FX Ticker uzlaşma için ILP’ye yapılan transferleri koordine edecek, bir FX teklifinin geçerliliğini sağlayacak ve ödeme tutarını yararlanıcı bankanın ILP defterine havale edecektir.

(FX= Günümüzün para birimleri)

 

ILP’nin ne olduğunu basitçe anlatmak gerekirse, şuan ödeme kanalları birbirine bağlı değildir ve parçalıdır.ILP sayesinde ödeme kanalları birleştirilecek günümüzdeki internet gibi düşünebilirsiniz.

Internet’de herhangi bir arama yaptığınızda anında yönlendirilirsiniz ILP ile de para gönderdiğinizde anına ulaşır.ILP’de sadece xrp değil tüm dünya’daki para birimlerini herhangi bir adrese gönderebilirsiniz.

 

Ripple’ın Finans alanında destek aldığı şirketler:  J.P. Morgan, Citi, Merrill Lynch, BlackRock, Visa,

Fiserv, Paypal ve Prosper.

Teknoloji & yazılım: Google, Apple, Yahoo, Bloomberg ve NASA.

Yönetmelik & Düzen: FED (Federal Rezerv), SEC, DTCC, NSA.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Giriş Yap

Hesabın yok mu ? Kayıt ol

Güncel Coin Değerleri
Sayfalar
Ara