Bitcoin nedir

Bitcoin Nedir?

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte sanal para adını verdiğimiz kripto paralar ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu kripto paraların ortaya çıkmasıyla birlikte ülkemizde de büyük yankılar oluşturmaya başladı. Özellikle ismi bitcoin olan bu kripto para beraberinde bitcoin nedir? Sorusunu da ortaya çıkardı.

Bitcoin nedir, sorusu şu sıralar ülkemizde sıklıkla sorulan esprileri dahi yapılan bir kripto paradır. Bitcoin 2008 yılında Satashi Nakamoto tarafından deneme amaçlı olarak başlatılmıştır. Bu saklı yazı para internet üzerinde olmakla birlikte herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş ile bağlantısı olmayan bir paradır. Bitcoin ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen bir paradır sembolü ฿, kısaltma adı ise BTC’dir.

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Bitcoin üretimi de kendisi gibi sanal anlamda madencilikle üretilmektedir. Mining denilen bu madencilik zor yapılabilen sistemdir. Zor bulunmasının nedeni ise Satoshi Nakamoto tarafından alınan güvenlik önlemleridir. Mining yapmak aslında bakıldığı zaman rakamlardan oluşan bir saman yığının içinde iğne aramak gibi bir durumdur. İşte bu yüzden yapılacak olan arama işlemlerinde şans çok küçük bir etken olmasının yanı sıra, yapılan her hamlede bitcoin bulma olasılığı artacaktır. Bu sebepten ötürü yapılacak her çalışma ve emek karşılığını verecektir.

Bitcoin madenciliği zaman ve emek gerektirdiği gibi aynı zamanda gün geçtikçe çıkma ihtimali de azalmaktadır. Her bitcoin çıkarıldığında bir diğeri daha zor çıkacaktır.

Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Bitcoin çıkarmanın zorluğu sebebiyle genellikle sanal âlemde satın alma ve satma işlemleri ile bu para kullanılmaktadır. Bitcoini kullanmak isteyenler ise sanal cüzdana sahip olmalıdır ki internet üzerinden kolaylıkla açılabilecek olan sanal cüzdan ile mobilden veya bilgisayarınızdan istediğiniz zaman içerisinde bitcoini alabilir veya satarak istediğiniz kurda ederini alabilmektesiniz. Oluşturacağınız bu sanal cüzdan ile alış veriş bile yapılabilmektedir.

Bitcoin ile yapacağınız ödemelerin güvenirliği ise açık anahtarlı şifreleme, noktadan noktaya ağ bağlantıları gibi birçok güvenlik teknolojileri kullanılmaktadır. Bu sayede hızlı ve güvenli alış verişler yapılmaktadır.

Bitcoin ile yapacağınız her alış veriş veya alım satımda işlemler ayrı ayrı şifrelenmektedir. Hesabınızı çaldırmanız veya bilgisayarınızın hacklenmesi gibi kişisel hatalar haricinde sistem güvenlik sorunları bulunmamaktadır.

Bitcoinin güvenliği gibi avantajları da göz doldurmaktadır. Enflasyon riski düşüktür. Çünkü enflasyondaki artış tedavüldeki para arzlarındaki artışla ilgili olmaktadır. Enflasyonun bitcoini etkilememesinin sebebi sonu olmayan bir sistem olmasıdır. Teknik olarak üretilebilecek toplam bitcoin maksimum olarak 21 milyon adettir.

Reel para birimlerinin çökme ihtimali hükümetlerde yaşananlara bağlıdır. Ancak bitcoinin çökme ihtimali herhangi bir hükümete bağlı olmaması sebebiyle çok düşüktür.

Bitcoinin bir diğer avantajı ise takip edilemez olmasıdır. Bu avantajın dezavantajı da olabilmektedir. Ancak bitcoin her hangi bir merkez bankasına veya hükümete bağlı olmaması sebebiyle bir seri numarası bulunmamaktadır. Bu yüzden takip edilmesi mümkün değildir.

 


 

 

Giriş Yap

Hesabın yok mu ? Kayıt ol

Güncel Coin Değerleri
Sayfalar
Ara