Bitcoin Üretme

Bitcoin Üretme

Günümüzde sanal âlemde kripto para adı verilen paraların yaygınlaştığı bir zaman da yaşamaktayız. Milleti olmayan, herhangi bir devlete veya merkez bankasına bağlılığı olmayan bu saklı yazı paraların üretimi ilgi çeken bir durumdur. Günümüzde öneme sahip kripto paralar arasında ise bitcoin en göz dolduran ve merak edilen bir para haline gelmiştir. Bitcoin üretme amacı taşıyan birçok firma dahi ortaya çıkmıştır.

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Bİtcoin üretimi zaman alan ve zor olan bir durumdur. Adına mining denilen madencilik olarak da adlandırılan bu çıkarma işleminin de bilinmesi gereken durumlar mevcuttur. Şu bilinmelidir ki bitcoin bir kâğıt para değildir ve hiçbir millete bağlı değildir. Madencilik yapmak, hesaplama yapmak, sistem ağını güvenli olarak kullanma ve her kullanıcıyı senkronize hale getirme işlemidir. Yani madenciliğin asıl görevi bitcoin elde ederek para kazanmak değildir. Ayrıca sistem tek bir merkezden kontrol edilmediği için sistemi her zaman çalıştırmak, sistemin gözetimini yapan kişilerin bedel karşılığında yapılmasına da madencilik denilmektedir.

Bitcoin madenciliği yapmak isteyen kişiler de gerekli olan özellik bol miktarda zaman ve çok iyi bir sistemdir. Bitcoin madenciliği yüksek performansa sahip bilgisayar donanımlarıyla yapılmaktadır. Çok yüksek performans gerektiren bu iş bilgisayarlarda meydana gelebilecek arızalardan dolayı sürekli takip gerektirmektedir.

Bitcoin çıkarma işlemi üretilen her bitcoin sonrasın da daha da zorlaşmaktadır. Ayrıca madenciliğe olan rağbet sayesinde gün geçtikçe artan insan sayısı sebebiyle rekabet de artmaktadır. İşte bu sebepten ötürü bilgisayarların performansı yüksek olmasına dikkat eden madenciler, miner adı verilen normal bilgisayarlardan 1000 kat daha hızlı çalışan cihazlara rağbet göstermişlerdir.

Bitcoin çıkarmanın zorluğu sebebiyle bazı kişiler birleşerek üretimi hızlandırmak amacıyla ekipler halinde çalışmalara da başlamışlardır. Bu işlem ise bir havuzu birçok kişinin beraber çalışması sonucu madencilik yapmaktır. Böylece tek başına çalışan kimselere göre bitcoin çıkarma şansınızı arttırmış oluyorsunuz.

Bitcoin çıkarılan mining havuzlarının sayısı oldukça fazladır. Ayrıca her havuzunda kendine ait kuralları bulunmaktadır. Genel olarak bir havuzdan elde edilen gelir havuz operatörü ve madenciler arasında belli formüllere göre dağıtımı yapılmaktadır.

Bitcoin, her havuzda çıktığı takdirde belli ödüllendirmeler yapmaktadır. Bu ilk zamanlarında 50 BTC ( bitcoin) , sonraki yıllarda 25 BTC, 2017 yılında ise 12,5 BTC ye kadar düşmüştür. Yukarıda dediğimiz gibi çıkarma işlemlerinden sonra her seferinde çıkarılan adet düşmekte ve çıkarma işlemi zorlaşmaktadır.

Bu zorlaşma ile birlikte gereken bilgisayar donanımları yeterliliğini kaybetmeye başlamıştır. Şöyle ki ilk başlarda para kazandıran bilgisayarlar gün geçtikçe harcanan enerjiyi bile karşılayamaz hale gelmektedir. Bu durumdan dolayı donanımların iyileştirilmesi ve yükseltilmesi gerekli bir durum halini almaktadır.

Bu durumdan dolayı madenciler farklı yollarda aramaya başlamış ve başvurmuşlardır. Bu durumların en başında ise Cloud Mining gelmektedir. Bu şirket sayesinde belli ücretler karşılığında bu şirkete üye olup elde edilecek karlara ortak olabilirsiniz. Bu sayede hiçbir masrafa ortak olmadan verdiğiniz para ile çıkarılacak olan bitcoine ortak olabileceksinizdir. Sistem olarak sadece 21 milyon üretim ile sınırlandırılan bitcoinin yaklaşık olarak 17 milyonunun çıkarıldığı düşünülmektedir. Bu yüzden zor olan bitcoin madenciliği daha da zorlaşacaktır.

Giriş Yap

Hesabın yok mu ? Kayıt ol

Güncel Coin Değerleri
Sayfalar
Ara